Koszty faktoringu

Kiedy więc niektórzy przedsiębiorcy decydują się na to, z której firmy faktoringowej skorzystać, porównują, ile odsetek płacą firmie faktoringowej. W każdym więc przypadku instytucja, która oferuje im najniższy poziom pracy, powinna podejmować za nich te decyzje. Po skorzystaniu z faktoringu przez kilka miesięcy dobrze jest prowadzić bieżący rejestr wszystkich faktur, które przekazała nam instytucja finansowa, aby zobaczyć, jak wydatki mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Rzeczywista kwota, którą obliczyłeś, może być inna niż oczekiwana. Kwota ta zostanie obliczona wyłącznie na podstawie wysokości odsetek faktoringowych. Z tego powodu z faktoringiem na wszelkiego rodzaju kwoty zawsze związane są opłaty, a opłaty firm faktoringowych i banków są zawsze pełne wielu rodzajów kosztów.

Odsetki faktoringowe

Odsetki faktoringowe są integralną częścią kosztów faktoringu. Gdy tak się dzieje, kwota, która jest naliczana, jest procentem od kwoty faktury, która została wysłana do klienta w celu sfinansowania projektu, lub od kwoty, która została zapłacona temu klientowi. Porównując kwoty odsetek, jakie płacą poszczególne firmy faktoringowe i porównując kwoty tych odsetek, nie wystarczy ocenić, ile kosztuje faktoring, bo faktorzy różnią się sposobem ich naliczania. Mogą być one naliczane za każdy dzień, w którym pożyczkobiorcy są w stanie uzyskać pieniądze, lub za z góry określony okres, niezależnie od tego, ile pożyczkobiorcy byli w stanie uzyskać pieniędzy. Kwoty odsetek mogą być naliczane w różnych momentach transakcji, tj. na końcu transakcji, powyżej lub poniżej kwoty, którą zapłaciłeś. Wysokość płaconych przez Ciebie prowizji będzie zależała od długości okresu kredytowania. Wraz ze wzrostem liczby finansowanych dni, wzrasta również wysokość płaconych prowizji. Są też fabryki, które ustaliły minimalną miesięczną i roczną kwotę odsetek faktoringowych, które klient musi zapłacić.

Prowizja przygotowawcza

Koszt badania czynników, które są stosowane przez firmy faktoringowe i płatników faktoringu oraz ryzyka, które mogą być ponoszone, a także przygotowania dokumentów i umów jest naliczany jednorazowo. Opłata przygotowawcza pobierana jest zazwyczaj jako procent od kwoty przyznanego limitu finansowania (od 0 do 3%). Można jednak również naliczać ją jako kwotę.

Prowizja faktoringowa

Czasami faktor naliczy klientowi jakiś procent odsetek od wpłaconych przez niego pieniędzy, a innym razem pobierze dodatkową opłatę. Jest to tak zwana prowizja faktoringowa. Jest to opłata procentowa naliczana od kwoty faktury przedstawionej do finansowania.

Opłaty związane z limitem faktoringowym

Prowizja za limit kredytowy to również opłata, którą powszechnie stosują instytucje finansowe. Jest ona pobierana raz w roku i stanowi procent limitu kredytowego, który klient może pożyczyć. Niektórzy faktorzy stosują również inne opłaty dotyczące limitu finansowania np. opłata za brak wykorzystania przyznanego limitu faktoringowego, opłata za
zmianę/podniesienie limitu globalnego lub limitów na poszczególnych kontrahentów.

Koszty związane z opóźnieniami w zapłacie

Umowy faktoringowe pozwalają na to, aby w przypadku opóźnień nastąpiła wypłata faktur przez płatników faktoringowych. W takich sytuacjach istnieją regresy i okresy karencji. Tabele opłat faktoringowych powinny zawierać tabelę zawierającą pozycje o wyższym oprocentowaniu faktoringu w tych dwóch okresach. Jeśli płatnik faktoringu często nadpłaca nam należności, może to spowodować znaczny wzrost kosztów faktoringu.

Inne opłaty, które pojawiają się z powodu nieterminowych płatności w celu pozyskania finansowania, to opłaty za sporządzanie i wysyłanie monitów, wezwań do zapłaty, sms-ów windykacyjnych do płatników oraz prowizje za pobranie środków.

Różne opłaty administracyjne

Analizując koszty faktoringu, zwróć również uwagę na różne opłaty administracyjne. Takie rzeczy nie są sporadyczne i nigdy nie występują jednorazowo. Zamiast tego występują one nieustannie. Często mamy do czynienia z wieloma płatnikami i wieloma fakturami, które są obsługiwane. Duża część kosztów finansowania z tego wynikających może być pokryta przez wielu płatników.

Dodaj komentarz