Płynność finansowa

Jak obliczyć płynność finansową?

Aby efektywnie zarządzać finansami firmy poziom płynności finansowej należy mierzyć. Robi się to w oparciu o dwie grupy wskaźników: statyczne i dynamiczne.

Wskaźniki statyczne płynności finansowej opierają się na danych pochodzących z bilansu podmiotu gospodarczego. Określają więc płynność finansową na konkretny moment, w  którym firma sporządza sprawozdanie finansowe.

Do podstawowych wskaźników statycznej oceny płynności finansowej przedsiębiorstwa należą:

  • wskaźnik bieżącej płynności,
  • wskaźnik płynności szybkiej,
  • wskaźnik płynności gotówkowej

Pomiar i ocena wskaźników dynamicznych pozwala zaobserwować sposób gospodarowania środkami pieniężnymi w przedsiębiorstwie. Dwie podstawowe grupy wskaźników dynamicznej płynności finansowej to:

  • wskaźniki wystarczalności środków pieniężnych
  • wskaźniki wydajności pieniężnej

Jak zapewnić firmie płynność finansową?

Odchodząc od akademickiego ujęcia płynności finansowej, większość przedsiębiorców definiuje ją jako równowagę między wpływami i wydatkami firmy.  Gdy przedsiębiorstwo sprzedaje towary i/lub usługi z odroczonym terminem płatności, aby skutecznie kontrolować terminowy spływ należności warto trzymać się kilku o podstawowych zasadach chroniących przed zatorami płatniczymi.  A mianowicie należy:

Ustalić wewnętrzną zasadę obliczenia wielkości kredytu kupieckiego dla poszczególnych kontrahentów i trzymać się jej udzielając klientom odroczonej płatności.

  • Stosować krótkie terminy zapłaty.
  • Sprzedawać małymi partiami.
  • Otrzymać od kupującego pisemne zamówienie podpisane przez osoby upoważnione lub sporządzić pomiędzy kupującym i sprzedającym umowę sprzedaży.
  • Otrzymać od kupującego, do wglądu, oryginały aktualnych dokumentów rejestrowych i finansowych oraz sporządzić z nich kopie. Sprawdzić reprezentację kupującego w dokumentach rejestrowych z podpisami na zamówieniu lub umowie.
  • Dokładnie przeanalizować otrzymane dokumenty finansowe kupującego, w szczególności od strony jego zobowiązań.
  • Spróbować zabezpieczyć lub ubezpieczyć należność.
  • Sprawdzić wiarygodność kupującego w Krajowym Rejestrze Długów lub w firmie windykacyjnej, ewentualnie zamówić pełny raport w wywiadowni gospodarczej.

Narzędzia pomagające poprawić płynność finansową firmy

W praktyce gospodarczej przedsiębiorstwo traci płynności finansową, gdy ma pilne zobowiązania do zapłaty, a należności od jego kontrahentów nie wpłynęły, ponieważ albo termin zapłaty jeszcze nie nadszedł, albo nastąpiło opóźnienie w płatności.

W pierwszym przypadku, dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy czekającego na przelew od kontrahenta jest faktoring. Jest to usługą dedykowaną dla firm udzielających kredytu kupieckiego. Usługa w największym uproszczeniu polega na zamianie faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Dzięki faktoringowi przedsiębiorstwo uzyskuje finansowanie bieżącego obrotu.

Zyskaj więcej czasu na spłatę zobowiązań

Ciekawą i mniej znaną formą finansowania podmiotów gospodarczych jest faktoring odwrotny. Jego odwrotność, w stosunku do faktoringu klasycznego, polega na tym, że jest usługą skierowaną do podmiotów dokonujących zakupów, a nie do sprzedawców. Warto rozważyć skorzystanie z tej usługi, gdy płynność finansowa firmy jest zachwiana z powodu braku środków na zakup produktów i/lub usług niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

W przypadku firmy, która ma klienta, który udziela pożyczki pieniężnej komuś innemu, firma factoring kupuje towary lub usługi od dostawcy. Klienci zwykle zwracają instytucjom finansowym, które sfinansowały z wcześniejszego okresu, kwotę, którą obiecali zapłacić; pieniądze, które obiecali zapłacić, są faktycznie wypłacane przez czynnik.

Odzyskaj należne pieniądze

W sytuacji, gdy przyczyną pogorszenia płynności finansowej firmy jest brak terminowych płatności od jej kontrahentów, rozwiązaniem może być skorzystanie z windykacji należności.

Przedsiębiorcy, którzy mają problem z niezapłaconą fakturą zaczynają od prób samodzielnego odzyskania długu. Jeśli nie przyniesie to efektów warto jak najszybciej zwrócić się do profesjonalnego windykatora. Z naszego doświadczenia wynika, że samo pojawienie się trzeciego podmiotu – firmy windykacyjnej – w stosunkach między kontrahentami skutecznie motywuje dłużnika do uregulowania zobowiązania. W naszej firmie 80% spraw zamykamy na etapie polubownym, co minimalizuje koszty windykacji i skraca czas odzyskania środków.